اخبار و مقالاتادوبی فوتوشاپ

ادوبی فتوشاپ

Adobe Photoshop

امروزه با پیشرفت و توسعه ی بیشتر نرم افزار ها توسط شرکت های قدرتمند، نیاز هایی که داخل دنیای مجازی و بستر بزرگ اینترنت داریم، برطرف شده و روز به روز با ارتقا و پیشرفت نرم افزار ها و همچنین ذهن خودمون به اهدافمون نزدیک تر میشیم و میتونیم چیزی که تو ذهنمون هست به اسونی و مطابق ذهنمون پیاده کنیم و این روند تا جایی ادامه داره که بتونیم 100 درصد ایده هامون رو بسازیم و بهشون برسیم و بهتره بگم دلمون راضی بشه از کارمون😉.

اما این شرکت ها و توسعه دهندگان بزرگ جلوتر از افکار ماهم قدم بر میدارند ؟؟؟ قطعا بله. امروز همراه شما هستیم تا نرم افزار معروف و بسیار محبوب در سرتاسر دنیا رو بهتون معرفی کنم. دیگه همه با کلمه ی فتوشاپ اشنایی داریم و تا کلمه عکس به گوشمون میخوره سریع کلمه فتوشاپ تو ذهنمون جاشو میگیره ! چرا ؟ چون یک نیازه بخوام حقیقتا بگم🙂 نیازی که دیگه امروزه رسیدن بهش سادست و اگر حداقل این نرم افزار رو یاد نگیرید تو دنیای مجازی کاری از دستتون بر نمیاد و فقط مصرف کننده اید!!! اما منظور ما فقط نرم افزار ادوبی فتوشاپ هست ؟ خیر. خیلی ها هم هستند با یه گوشی ساده فتوشاپ میکنند. بزارید همینجا بهتون بگم تا مقاله رو نخوندید کامل . دیگه نگید عکسو فتوشاپ کن ، منظور اصلی ما – ادیت عکس – هست و شما این کار رو با هزاران نرم افزار داخل هزارتا سیستم عامل و پلتفرم میتونید انجام بدید. پس منظور اصلی ما چی هست ؟؟ ما اینجا درمورد نرم افزار حرف نمیزنیم. هدف ما داخل AMD’ac فقط مفاهیم هست. ما به سمت نرم افزار هایی میریم که مفاهیم ساده تر دارند و به ایده های ذهنی ما نزدیک ترند و بهتر میتونیم با ایده هامون ارتباط برقرار کنیم و این ملاک یک نرم افزار قدرتمند و عالی هست.

ادوبی فتوشاپ یکی از این نرم افزار ها هست که تا الان تونسته تمام خواسته ها و نیاز های یک طراح و گرافیست رو برطرف کنه و پابه پای نیاز هاشون که اومده هیچ حتی فراتر از اون هاهم فکر کرده😃. پس همراهمون باشید تا با این نرم افزار بیشتر دوست شید و راحت تر یادش بگیرید. تنها شرط یادگیری محکم و پایه اشنایی کامل هست با نرم افزار. شاید شما خواسته ای داشتید که این نرم افزار نتونست کمکتون کنه و باید برید سراغ نرم افزار دیگه ای که بعید میدونمم!! چون ما اینجا تمام قابلیت ها و ویژگی هاشو گفتیم تا کامل با این نرم افزار اشنا شید و اون موقع میبیند که چقدر کامل و قدرتمنده …

چه کارهایی با فوتوشاپ میشه کرد

جواب دادن به این سوال تقریبا کار بیهوده ای هست 😅 چراهم نداره دیگه …

امروزه به خوبی میتونیم ببینیم، اطرافمون چقدر این نرم افزار کاربردی نیاز هست؛ توی دنیای مجازی و بخش عمده ای از فعالیت کسب و کار های انلاین یا سنتی و بازار کار بیرون که به خوبی میشه وجود فوتوشاپ رو حس کرد.

اگر تمام این فعالیت ها و کاربرد های فتوشاپ از لحاظ پروژه نهایی به صورت خیلی خیلی کلی در نظر بگیریم ; میتونیم به دو دسته ی صنعت چاپی و غیر چاپی تقسیم کنیم که دیگه واضح تر میشه به عملکرد و کاربرد های فتوشاپ در زندگی روزمره پی برد.

اگر پروژه نهایی که به طور معمول و استاندارد در این نرم افزار عکس هست ، پرینت بشه در دسته ی صنعت چاپ و اگر استفاده ی مستقیم بشه داخل همون کامپیوتر ، موبایل و شبکه های مجازی … در صنعت غیر چاپی قرار میگیره.

از جمله مثال های صنعت چاپی میتونیم به : بنرها – پوستر – کارت ویزیت – بروشور جلدها لوگو و … اشاره کرد.

در زمینه ی صنعت غیر چاپی هم که دیگه همه به خوبی میدونیم جریان از چه قراره و هر روز یا لایک میکنیم یا همینطور پست و استوری میزاریم 😉 دیگه نگم براتون. پس لازمه که به عنوان یک فرد عادی و حرفه ای در دنیای مجازی با این نرم افزار و عملکرد هاش و حتی حداقل دانش و مفاهیم عکس رو بدونید. پس عجله نکنید که بعد از خوندن این مقاله و اشنایی با مِسترفتوشاپ یک هدیه خوبی براتون دارم 💗

چندتا مثال از صنعت غیر چاپ هم بزنیم که اشاره بهشون بد نیست : رابط های گرافیکی در پلتفرم های مختلف – اینترنت – اپلیکیشن و نرم افزارها – نماد وایکون ها – لوگوها و کاور رسانه ها – تبلیغات و… (فرمت های دیجیتال).

با پیشرفت و توسعه ی بیشتر این نرم افزار توسط شرکت ادوبی ، امکاناتی کامل با نیاز یک طراح و حتی فرا تر از نیاز ها فراهم شده که فعالیت و دسترسی به ایده های متنوع بیشتر شده که در پی همین پیشرفت؛ هنر، سبک و شغل های پرطرفدار و جذابی به چشم همه اومده که می تونیم به فتومونتاژ – فاین ارت – فلت ارت – تایپوگرافی – کالیگرافی و … اشاره کنیم.

چرا محبوب و پرطرفدار

همه ی ما وقتی عکس خوبی میگیریم حتما باید یه ادیت روش بزنیم چون میگیم دیگه حیفه و باید یه عکس توپ بدیم بیرون و خلاصه به یه عکاس خوب زنگ میزنیم و اخرم یه ادیت باید بشه عکس و اونم ادیت حرفه ای نه افکت موبایلو … پس چی ؟ روتوش عکس ، تنظیم دقیق رنگ ها ، کیفیت عکس و هزارتا عامل دیگه. مثال دیگه به غیر از عکس های شخصی و… بنر، پوستر، کارت ویزیت ها و … تمام این مثال ها یک راه و مسیر برای ما می سازند که برسیم به اینکه طراحان و گرافیست های حرفه ای از چه نرم افزاری بیشتر استفاده می کنند؟

فراتر از نیاز

چندبار روی این موضوع تاکید کردیم که ادوبی دنبال این هست که نیاز های طراح هارو به طور کامل برطرف کنه ولی توسعه دهندگان به قدری پیش رفتند که بتونند جلوتر از کاربران اهداف و نیاز هارو پیاده سازی کنند و همین قدرت شرکت اثبات میکنه که خیلی جا برای پیشرفت داره و حداقل تونسته نظر کاربران به حداکثر جلب کنه و کاربران نرم افزار طی همین روند تونستند به دنبال ایده های جدید باشند و حتی با خلاقیت خودشون ایده جدید خلق کنند.

به سادگی زبان

جدا از اینکه ظاهر و رابط کاربری برنامه به ساده ترین حالت ممکن رسیده و هنوز جای پیشرفت هم داره اما تا الان سادگی کار با برنامه و از همه مهم تر دوری از پیچیدگی قسمت ها مثل کار با ابزار ها و پنجره ها و … یک ملاک برای چشم و ذهن بیننده هست😉. اما ظاهر در مرحله اول نمیتونه دلیل سادگی باشه. تنها عاملی که ادوبی تونست جلوتر از بقیه ی نرم افزارها باشه ساده تر کردن مفاهیم ویرایش در عکاسی و نگاره ها هست که این ویژگی زودتر از بقیه سازندگان نرم افزار های ویرایش عکس پیاده سازی شد. و تا حدی این موضوع پیشرفت داشت که دیگه اعتماد کافی بین کاربران را داشت و تا امروز توجه کاربران بیشتر شده به این نرم افزار و دیگه نمیتونن ازش دل بکنند فقط کافیه یادش بگیرید😊

رقابت میان سایر نرم افزار ها

متاسفانه یا خوشبختانه ادوبی فتوشاپ هیچ رقیبی نداره چون تا الان نرم افزار های تحت سیستم عامل های دسکتاپ یا PC بر اساس سیاست ها و نوع کاراییشون پیش رفتند و حتی الگو برداری های زیادی کردند و تنها قسمتی از برنامه های دیگه شده یک نرم افزار جداگانه و این یکم جای تاسف داره🙁 ولی خب هیچیز نتونسته جای ادوبی فتوشاپ رو بگیره و تمام عکاس ها و طراحان حرفه ای دوست همیشگی این نرم افزار بودند و خواهند بود.

نرم افزار های زیادی هستند مثل PicMonkey – Gimp – ACDSee Ultimate – Corel PaintShop Pro – Luminar ، ولی تنها بخش کوچکی از کارایی های نرم افزار فتوشاپ درون نرم افزار ها پیاده شده که حتی با نرم افزار ها و اپ های موبایل هم قابل دسترسی هستند😕 پس چرا سمت یک نرم افزار حرفه ای و پرقدرت نریم که تمام نیاز هارو برطرف کرده و کارای بیش از حد جالب تر هم میشه باهاش کرد که هیچ نرم افزاری نداره.

تنها رقیبی که میتونم براش مثال بزنم ادوبی لایت روم هست که اونم باز از شرکت ادوبه و همسایه فتوشاپ هست که دیگه نمیشه بهش گفت رقیب و این نرم افزار هم باز بخشی از فتوشاپه تنها فرقشون اینه که لایت روم محیطی ساخته شده برای عکاس ها هست بیشتر که تو کمترین زمان بیشترین بازدهی رو داشته باشند تو کارشون و کمی ویژگی های مشترکش با فتوشاپ قوی تره اما یادتون نره تنها برای عکاس ها بیشتر کاربرد داره ولی در هرصورت بخشی از فتوشاپه و برای کسایی که عکاس هستند از هردو استفاده می کنند و میدونند که بدون فتوشاپ اصا نمیشه زندگی کرد 😅

از زغال ‌سنگ تا الماس

جناب اقای توماس نول که متولد ایالت میشیگان آمریکا هستند در هنگامی که با تحصیلات و دوران دانشجویی خودش دسته و پنجه نرم میکرد 😀 به عکاسی و ادیت نگاره ها ( تصویر ها ) علاقه شدیدی داشت.

او با دنبال کردن برنامه نویسی در کنار برادرش جان نول چندین برنامه را کدنویسی کرد تا بتونه به خواسته هاش برسه و هر بلایی که می خواست سرعکسا بیاره و ویرایش کنه. بعد از این کد زنی ها ! جان ( برادر توماس ) پیشنهادی برای یکپارچه سازی و گسترش این پروژه به توماس داد و کمک کرد توماس مجموعه ای از نرم افزار ها تحت عنوان Display ارائه بده. در پیشنهاد و کمکی دیگر از سمت برادرش ویژگی هایی مثل ذخیره سازی در فرمت های مختلف، تغییر سطح روشنایی و تاریکی عکس ها را در مدتی کدنویسی کردند. ( پس ناگفته نمامند که برادرش خیلی کمکش کرد … )

نهایت در سال 1988 نرم افزاری تحت عنوان Image Pro خلق و درخواست تجاری کردنش را مطرح کردند و با شرکت بارنی اسکن که شیفته ی برنامه اونها بود قرارداد بستند و همراه اسکنرها این نرم افزار با نام فتوشاپ به فروش می رسید.

شروع و تحولی پرقدرت برای شرکت ادوبی

جان نسخه ای نمایشی از نرم افزار را در سال 1988 و در شرکت ادوبی به نمایش گذاشت و این اغازی برای ارائه و توسعه فتوشاپ توسط ادوبی شد.

در ابتدا فتوشاپ جهت ویرایش عکس ها با امکاناتی ساده و در نظر اخر چاپ انها بر روی کاغذ طراحی شده بود و این شروعی عالی برای ادوبی بود که این نرم افزار را نسخه ای تحت عنوان photoshop cs که cs عبارت برنامه خلاق بود منتشر کرد . این نزم افزار در میان مردم محبوبیت زیادی داشت ولی در عین حال امکاناتی زیاد نداشت و گاهی در بروزرسانی های جدید باگ ها و مشکلاتی وجود داشت که کاربران مجبور به دانلود نسخه های پیشین می شدند و این باعث نارضایتی کاربران میشد. ولی در اقدامی نو اور و قردتمندانه باری دیگر با تنوع و ویژگی های متعدد به کاربران دسترسی های زیادی را برای ساخت و ادیت عکس‌ها در فرمت‌های گوناکون داد.

پله های نسخه ی طلایی

تا سال 2012 نسخه ی cs6 را منتشر و در سال 2013 نسخه ی cc را معرفی کرد و از سال های بعد با عنوان CC 2020 … CC 2014 منتشر شد که در حال حاظر فتوشاپ محبوب ترین و قدرتمندترین و برترین نرم افزار در زمینه ی طراحی و گرافیک شناسخته شده است.

مدیر وب سایت AMD’ac با نشانی amdac.ir Admin WebSite AMD’ac URL: amdac.ir

ویژگی ها

فتوشاپ توانایی کار با چندین مد رنگی برای کاربران فراهم کرده که میتونیم به موارد مهم زیر اشاره کنیم :

  • RGB
  • Black & White
  • LIB
  • CMYK

که هر کدام به نحوی در صنعت چاپ تحت قوانین و اصول چاپ و در صنعت غیر چاپی به خوبی و واضح عملکردی متناسب با نیاز های یک طراح و گرافیست فراهم شده است.

ذخیره سازی پروژه ها در فتوشاپ به فرمت PSD صورت می گیرد که در نرم افزار های مختلف پشتیبانی می شود و قابل خواندن است و همچنین از دیگر فرمت های ذخیره سازی به صورت لایه لایه و فرمت باز پشتیبانی می کند. همچنین قادر به خواندن و نوشتن فرمت های مختلف تصویر از جمله استاندارد های معروف jpeg , PNG و Tiff , Gif و … است.

توانایی ارتباط این نرم افزار با دیگر محصولات شرکت ادوب و نرم افزار های رقیب نیز یکی دیگر از ویژگی های مهم و پرکابرد فتوشاپ است.همچنین امکان نصب و بهره از پلاگین های مختلف در فتوشاپ فراهم است که بتوان قابلیت ها و امکاناتی بیشتر را در نرم افزار داشت که این امر موجب دسترسی سریع و انجام عملیات مهم و ضروری به طور دقیق و صحیح در یک عکس می شود.

یادگیری

خب و اما اصل قضیه اینجاست که :

  • چجوری حالا فتوشاپ یاد بگیرم ؟
  • از کجا شروع کنم ؟
  • چیزیم باید بلد باشم ؟
  • چقدر طول میکشه یا اصا یادگیریش خوبه ؟ بدرد میخوره ؟

و از این مورد سوالا که خیلیا میپرسن …

ما اینجا هستیم که یادتون بدیم دیگه 😅 هدف از این مقاله صرفا اشنایی نبوده و قصد ما کمک کردن به شماست در یادگیری و بروز بودن در عصر تکنولوژی و دنیای مجازی. اموزش از ما و پشتکارو تلاش از شما و تمام پله ها به خودتون بستگی داره. راهنمایی کافی برای سوالات اولیه توی ذهنتون رو سعی میکنیم جواب بدیم و بعد میتونید شروع کنید اموزش های رایگان و به روز مارو دنبال کنید همینجا و شبکه های مجازی.

برای یادگیری فتوشاپ حتما باید سعی کنید با مفاهیم عکاسی اشنا بشید و این باعث میشه از بقیه ادیتور ها متمایز تر باشید و حرفه ای بودنتون رو به اثبات برسونید.یادگیری فتوشاپ کار سختی نیست و همه میتونن یادبگیرن اما هدف اصلی مفاهیم و هدف اصلی هست که در AMD’ac سعی شده تمام این نکات و مفاهیم مورد نیاز برای یادگیری در اموزش ها قرار بدیم و مطمعن باشید با بادگیری این نرم افزار ساده خیلی از نیاز ها برطرف میشه و خود به خود به سمت پله هایی بالاتر میرید و هیچ وقت فراموش نکنید تنها با به روز نگه داشتن خودتون میتونید به پله های بالاتر دسترسی داشته باشید. پس برای یادگیری با اموزش های ما به هیچ چیز نیاز ندارید و تنها چیزی که شاید پیش نیاز باشه کار با کامپیوتر( مقداری اشنایی با ویندوز و فایل ها و … هست ) و این فقط باعث میشه که شما ذهنیتتون به یک نرم افزار بهتر باشه و ساده تر مطالب رو درک کنید ولی اگر بازهم زیاد بلد نیستید هیچ عیبی نداره ، اموزش ها جوری هستند که فقط کافیه برای استارت با موس و کیبرد اشنایی کافی داشته باشید😁 و دیگه همین کافیه…! و هر مشکلی هم داشتید تا اخرش AMD’ac همراهتونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا